Pierwsza polska strona w pełni poświęcona tematyce skryptów ERM


Opisy

Pędzle przeszkód 3.21. Krótki opis

Każdy chyba kto korzystał z Edytora heroes 3 (czy też WoG) używał Narzędzia przeszkód (pędzla Przeszkód) do generowania losowych drzew, gór itp. Problem jednak w tym, że wygenerowane w ten sposób mapy nie wyglądają "zbyt estetycznie". Oczywiście można nie korzystając z tego narzędzia stworzyć całą mapę, ale tracimy w ten sposób mnóstwo czasu (szczególnie na mapach XL) Natomiast w edytorze map Heroes IV do wyboru są różne rodzaje pędzli. Można wybrać góry, lasy, krzaki itp. Dlatego postanowiłem stworzyć coś podobnego do edytora map WoG.2. Instalacja
Całą zawartość archiwum (po rozpakowaniu) kopiujemy do głównego katalogu z grą. Zalecane jest posiadane spatchowanej wersji edytora map WoG.

3. Wybór pędzla przeszkód
Aby wybrać konkretny rodzaj pędzla wystarczy zaznaczyć daną nazwę na liście np. lasy (mieszane). Następnie używając pędzla przeszkód (narzędzia przeszkód) należy w edytorze wygenerować pożądane obiekty terenu. Aby powrócić do "normalnego" działania edytora należy użyć przycisku:
.
W przeciwny razie WSZYSTKIE mapy generowane losowo będą zawierać obiekty tylko z danego typu pędzla!
Od Wersji 3.0 program oferuje mapmakerom nieporównywalnie większy komfort tworzenia map. Pliki bat zastąpiłem jednym programem z prostym w obsłudze menu. Postanowiłem nie przypisywać obiektów do konkretnego terenu. Można generować także na wodzie. Nowe pędzle dodajemy (jeśli stworzymy jakiś nowy) modyfikując plik setting.ini wg wzoru: nazwa pędzla=nazwa pliku w katalogu pen.
Od wersji 3.1 program można szybko uruchomić podczas pracy edytora wciskając F8. Dodałem nowy przycisk , który pozwala na błyskawiczną zmianę trybu pracy edytora. Między zwykłym, a takim pozwalającym generować losowe mapy bez crasha.
4. Co nowego w wersji 3.2?
Okno pędzili przeszkód nie znika już, gdy tworzymy nowy teren (Tak wiem to miało działać już w 3.1 :)). W tej wersji poprawiono generowanie wzgórz oraz dodano kilka nowych pędzli m.in. jeziora i lawę.

5. Pytania i Odpowiedzi
Dlaczego podczas generowania "Martwego lasu" (gąszczu) występują obiekty z bagien?

- Dlatego gdyż obiekty te są tego samego typu i nie można tego inaczej ustawić. Jeśli ktoś korzysta z patcha do edytora map WoG to można temu zaradzić. Należy użyć przycisku:
.


Zrobiłem jak w powyżej radzie dlaczego nadal generują obiekty z bagien?

- Niestety aby opcja działała na mapie nie mogą znajdować się żadne "bagienne gąszcze" (oczywiście po za martwym lasem rzecz jasna). Dlatego polecam korzystanie z tej opcji w początkowym etapie tworzenia mapy.

Czy tego programu można używać z edytorem map SoD?

- Tak jednak nie gwarantuję, że nie będzie jakiś błędów.

Jak przywrócić "normalne" działanie edytora?
- Jak już pisałem należy użyć przycisku:
.Ostatnia aktualizacja: 2008-02-14

© 2005-24 Gildia ERM Kopiowanie, powielanie, modyfikowanie i publikowanie materiałów z tej strony bez zgody autora zabronione.
Powered by Altair